PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21.05.2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z 2002 r. Nr 10, poz. 96, z 2003 r. Nr 146 poz. 1416, z 2004 r. Nr 66, poz. 606, z 2005r. Nr 10, poz. 75 oraz z 2007 r. Nr 35, poz. 222,) Statut Przedszkola Nr 17
- Cele procedury
Zapewnienie bezpiecznych warunków przebywania dziecka w przedszkolu.
- Zakres procedury
Dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci.
- Definicja przedmiotu procedury.
Przyprowadzane dzieci do przedszkola- doprowadzenie dziecka do szatni i oddanie pod opiekę osoby pełniącej dyżur w szatni.
Odebranie dziecka z przedszkola- osobiste stawienie się rodzica lub osoby upoważnionej osoby pełniącej dyżur w szatni i zakomunikowanie chęci odebrania dziecka z przedszkola.
- Kogo dotyczy procedura?
Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice i nauczycielki.
- Obowiązki ,odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury:
Rodzice (prawni opiekunowie)
- Przyprowadzają i odbierają dzieci w ustalonych godzinach
- Upoważniają inne osoby do odbierania dzieci z przedszkola
- Odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę osoby pełniącej dyżur w szatni oraz od chwili odebrania z grupy
Nauczycielki:
- Przyjmują upoważnienia rodziców do odbierania dzieci przez inne osoby
- Przekazują kopie upoważnień nauczycielce zamykającej przedszkole
- Opowiadają za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia go do sali do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną
- Sprawdzają zgodność danych osoby upoważnionej zapisanych w upoważnieniu z dowodem osobistym.
- Opis pracy
- Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w godzinach 7.00- 8.30- ewentualne spóźnienia rodzice zgłaszają telefonicznie
- Rodzice odbierają dzieci od godziny 14.30 z przerwą między godziną 15.10 a 15.30 do godziny 17.00
- Dopuszcza się możliwość odbierana dzieci przez inne osoby dorosłe, zdolne do czynności prawnych, upoważnione na piśmie przez rodziców. Upoważnienie może być w każdej chwili odwołane lub zmienione
- Osoba upoważniona momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki okazać go.
- Nauczycielka może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (np. upojenie alkoholowe) .
- Nauczyciel nie wydaje dziecka i jednocześnie zawiadamia o tym fakcie innego dorosłego członka rodziny, bądź kolejną osobę pełnoletnią pisemnie upoważnioną na drukach obowiązujących w przedszkolu, którą zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
- W przypadku przedłużającej się nieobecności rodziców/ prawnych opiekunów (po
godz. 18.00) powiadamia Dyrektora Przedszkola, która może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
- Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – sprawdzeniu czy rodzice przebywają w domu Dyrektor:
- wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica/prawnego opiekuna, który łamie ustalone zasady odbierania dziecka z przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania. Zobowiązuje wyżej wymienionych do podporządkowania się im.
- może, gdy nie ma rodziców/ prawnych opiekunów w domu wspólnie z Policją podjąć
decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do
pogotowia opiekuńczego, czyli tzw. placówki interwencyjnej).
Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia, w tym także z zakończenia działań interwencyjnych i przekazuje ją Dyrektorowi Przedszkola. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic/ prawny opiekun odbierający dziecko z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających to pisemnie informuje dyrektora, a dyrektor informuje Policję, powiadamia odpowiednie służby w Otwocku (OPS, Sąd Rodzinny)
- Gdy rodzic/ prawny opiekun notorycznie odbiera dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania przedszkola (po godzinie 17.00).
- Nauczyciel powinien podjąć następujące kroki:
-
- Powiadamia o tym fakcie dyrektora przedszkola.
- Sporządza notatkę służbową i przekazuje ją Dyrektorowi.
-
- Dyrektor Przedszkola:
- Przeprowadza rozmowę z rodzicami/ prawnymi opiekunami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania czasu pobytu dziecka w przedszkolu w godzinach jego pracy.
- Ustala wspólnie z rodzicami/ prawnymi opiekunami zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu. W przypadku, gdy rodzice/ prawni opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania przedszkola dyrektor przedszkola zwraca się do najbliższej jednostki Policji o rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka, a w następnej kolejności powiadamia odpowiednie służby.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenia sądowe (kopia sentencji sądu).
- Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli ma on zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
- Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel parafuje to pismo datą i podpisem oraz postępuje zgodnie z tym postanowieniem. Z pismem niezwłocznie zapoznaje Dyrektora wszystkich nauczycieli, którzy parafują datą i podpisem oraz postępują zgodnie z postanowieniem zawartym w przekazanym przez rodziców piśmie.
- O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru, nauczyciel powiadamia słownie i pisemnie Dyrektora Przedszkola i Rodzica/opiekuna prawnego sprawującego opiekę nad dzieckiem. Pismo zawiera datę i podpisy osób wyżej wskazanych.
- W sytuacji, kiedy oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, a mimo to na terenie przedszkola dochodzi między nimi do sporów o odbiór dziecka, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka itp. Nauczyciel lub Dyrektor powiadamia policję i/ lub kieruje pismo do Opieki Społecznej w Otwocku, a następnie sądu rodzinnego - wniosek o wgląd w sytuację dziecka i rodziny.
- Rodzic może się kontaktować z dzieckiem na terenie przedszkola zgodnie z decyzją sądu.