PROCEDURA DZIAŁAŃ W PRZYPADKU STWIERDZENIA WSZAWICY W PRZEDSZKOLU
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).
§ 1
Procedura zostaje wprowadzona w celu ochrony dzieci przed rozprzestrzenieniem się wszawicy w placówce.
§ 2
1. Aby zrealizować cel opisany w § 1, zobowiązuje się:
1) rodziców/opiekunów prawnych do regularnego monitorowania czystości skóry głowy dziecka,
2) nauczycieli do niezwłocznego zgłaszania dyrektorowi przedszkola wszystkich informacji dotyczących pojawienia się objawów zakażenia wszawicą u podopiecznych, które zauważyli lub o których dowiedzieli się od rodziców/opiekunów prawnych,
3) pracowników obsługi do niezwłocznego zgłaszania dyrektorowi przedszkola podejrzeń co do wystąpienia wszawicy w danej grupie.
§ 3
Procedurę umieszcza się na stronie internetowej przedszkola oraz zawiesza na tablicy ogłoszeń. Ponadto rodziców zapoznaje się z nią podczas zebrań.
§ 4
Wszelkich zmian w procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
§ 5
- Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką, wiąże się z wyrażeniem zgody na dokonanie w uzasadnionym przypadku przeglądu czystości skóry głowy dziecka.
- Kontrola odbywa się na podstawie zarządzenia dyrektora i obejmuje wszystkie dzieci w danej grupie.
§ 6
1. Tryb postępowania w przypadku zdiagnozowania wszawicy u przedszkolaka:
1) Nauczyciel zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę, o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy;
2) Rodzic zapoznaje się z procedurą kuracji (konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników)
3) Nauczyciel zobowiązany jest do monitorowania skuteczności działań; kontrolę przeprowadza po siedmiu dniach kuracji oraz informuje dyrektora o jej wynikach,
4) Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba informuje wszystkich rodziców o stwierdzeniu wszawicy w grupie dzieci oraz zaleca codzienną kontrolę czystości głów wszystkich domowników.
5) W razie odmowy zgody na sprawdzenie głowy dziecka Dyrektor ma prawo zażądać zaświadczenie o stanie głowy dziecka z Poradni Dziecięcej.
6) Dziecko może mieć czasowo zawieszone prawo korzystania z przedszkola w przypadku wszawicy. Decyzję o zawieszeniu prawa do korzystania z przedszkola podejmuje dyrektor przedszkola.
§ 7
- Tryb postępowania w sytuacji stwierdzenia trudności w przeprowadzeniu kuracji:
1) Dyrektor we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej zobowiązany jest do udzielenia pomocy rodzicom/opiekunom prawnym zgłaszającym trudności, np. brak środków finansowych,
2) Jeżeli stwierdzi się nieskuteczność zalecanych działań – brak współpracy ze strony rodziców/opiekunów prawnych – zawiadamia się o tym dyrektora przedszkola,
3) Dyrektor po otrzymaniu informacji o braku działań rodziców/opiekunów prawnych zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców/opiekunów prawnych dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia.